Sari la conținut
FORUM ANUNTURI GALATI BRAILA

Atentie la escrocii de pe olx si publi24 !

Ike
 Share

Postări Recomandate

Escrocii online poarta denumirea generala de scammeri , un scammer (lb.eng) =escroc

Ce este un scammer?

Definition of scammer (definitia unui scammer): one who perpetrates a scam : a person who commits or participates in a fraudulent scheme or operation , in traducere libera : unul care comite o înșelătorie : o persoană care comite sau participă la o schemă sau operațiune frauduloasă.

Acum ca ne-am lamurit ce reprezinta un scammer am sa va explic de ce am ales sa vorbesc despre asta si de ce am ales cele mai mari 2 siteuri de vanzari online din Romania, evident 2 dintre cele mai mari siteuri in care utilizatorii pot pune anunturi gratuite sau platite, caci la asta m-am referit cand am spus ca sunt cele mai mari 2 siteuri din Romania. De aceste 2 siteuri profita scammerii romani si straini.

Escrocii actioneaza diferit in functie de platforma!

Daca pe publi24.ro , scammerii au 2 modalitati de a escroca , fie :

1. pun anunturi la vanzare cu produse electronice scumpe si de actualitate, iar pretul cerut pe acel produs este derizoriu adica vandut  la un pret foarte mic pentru a atrage victimele...in continuare ei asteapta sa fie contactati.

Va dau si un exemplu mai jos de scammer , care asteapta sa fie contactat de potentiale victime, acesta are la vanzare un Playstation 5 nou la cutie cu garantie zice el si vinde cu 300 de euro adica aproximativ 1465 lei la cursul actual, in conditiile in care la momentul actual pe piata de vanzari un PS5 second hand are o valoare de piata de peste 2500 lei, deci practic el vinde un produs nou la jumatatea unui produs second hand .

scammer1.jpg

Cum actioneaza acesta in continuare daca il contactezi?

Pai iti va scrie pe WhatsApp si acolo iti va propune sa faceti tranzactia, va gasi o metoda "convenabila" prin care tu sa ii faci plata ca el urmand sa iti trimita bunul respectiv, in realitate nu vei primi niciodata nimic doar iti va lua banii.

Fie vor cere datele cardului tau fie alte metode prin care sa te pacaleasca sa le trimiti bani, in realitate ei nu iti vor trimite niciodata niciun produs pentru ca ei nu detin fizic nimic din produsele cu care ademenesc victimele!  De obicei acestia folosesc poze luate de pe alte platforme de vanzari din afara, totul pentru a parea legitim.

2. atunci cand tu ai  un produs de vanzare pe una dintre platformele de vanzari precum olx, publi24 etc  scammerii te vor contacta totdeauna prin WhatsApp si niciodata prin intermediul mesageriei de pe siteul pe care ai pus anuntul. Este mai usor asa pentru ei, pentru a nu putea fi descoperiti.

Asta nu inseamna ca toti cei care te vor contacta pe WhatsApp sunt scammeri, sunt si persoane serioase carora le este mai usor sa foloseasca WhatsApp decat mesageria siteului respectiv sau nu au inca un cont pe siteul pe care tu ai pus acel anunt. Citeste cu atentie acest articol si vei intelege cu usurinta cum poti diferentia un scammer de o persoana cu intentii bune.

Pe olx in schimb scammerii din strainatate nu au anunturi cu produse pe care le vand sau cel putin eu nu am gasit inca un astfel de anunt, ei urmaresc victimele din Romania care au deja anunturi la vanzare si apoi ii vor contacta pe cei care vand cautand sa-i insele.

Ce trebuie sa iti dea de gandit in primul rand? Pe langa numarul de telefon cu prefix de "afara", scrisul uneori cu greseli gramaticale: asta pentru ca scammerii folosesc google translate,nu in ultimul rand faptul ca scamerul strain niciodata dar niciodata nu va trage de pret ,adica daca ai un produs pe care ceri 950 de lei si mai exista inca 10 anunturi cu acelasi produs la care vanzatorii cer un pret de 900 de lei, scammerul strain nu va cere acea reducere de 50 de lei cum va face de cele mai multe ori cumparatorul roman. Acestea 3 sunt semne clare ca ai de a face cu un escroc!

Nu uitati ca exista si scammeri romani ,acestia actioneaza prin ambele metode explicate mai sus, pe scurt fie au deja produse la vanzare la preturi care atrag victimele fie contacteaza victimele care au anunturi cu produse la vanzare, fie ambele variante : au atat anunturi cu produse de  vanzare cat si contacteaza pe ceilalti vanzatori spre a ii escroca.

Multi nu-si explica cum ii contacteaza acesti scammeri? Foarte simplu prin numarul de telefon pe care tu il ai deja trecut in anuntul de vanzare!

Iata cum am fost si eu contactat de 2 scammeri pentru 2 produse diferite , evident ca nu am cazut victima lor, dar m-a amuzat ce vroiau sa faca :

scamwhats1.jpg

Primul este un scammer cu numar de Romania care a luat nr. meu de pe olx, acesta imi propune sa vina la mine curierul si el sa imi faca plata pe card . ATENTIE niciodata nu veti primi bani pe card! Cardul este pentru a face plati , nu pentru a primi bani pe el!! Pentru a primi bani se foloseste codul IBAN!!

La fel vanzatorul este cel indreptatit sa cheme CURIERUL , sa aleaga ce serviciu de curierat doreste (ce firma) SI NU CUMPARATORUL!!

Au fost cazuri cand victimele au fost inselate de falsi curieri , care  le-au cerut telefonic adresa victimelor, falsii curieri s-au deplasat la acea adresa au preluat coletul si victima a ramas cu paguba, pierzand produsul pe care l-au predat strainilor. Deci atentie, nu cumparatorul trebuie sa iti trimita tie la usa firma de curierat ci tu esti cel mai indreptatit sa chemi ce curier doresti ,foarte important este sa primesti un AWB , pe scurt un AWB este un cod care identifica fiecare colet si determina urmarirea acestuia de la expediere pana la receptionarea, achitarea si, daca este cazul, returul coletului!

In fel asemanator functioneaza si serviciile de livrare gratuita de pe olx si publi24, cu mentiunea ca acolo completarea adreselor expeditorului/destinatarului se face in cadrul platformei puse la dispozitie pe site deci este ceva sigur!

Cel de-al doilea scammer care m-a contactat a fost un utilizator de pe publi24, pe care l-am contactat eu intr-o prima faza pe mesageria siteului,acesta este un strain ce avea produse si preturi fictive, ceea ce mi-a atras si atentia :

scamwhats2.jpg

Cum poti sa ii depistezi pe scammeri?

Nu exista un ghid pentru asta desi eu din experienta mea cu astfel de oameni am sa incerc sa explic cum vad eu lucrurile:

1. Acestia te vor contacta de obicei pe WhatsApp , uneori si prin mesageria siteurilor pe care ai anunturile de vanzare sau daca nu ai anunt de vanzare iar scammerii sunt cei care vand, te vor contacta in legatura cu produsul lor pe care tu vrei sa-l cumperi,asta daca tu le-ai lasat mesaj in acest sens . Mai devreme sau mai tarziu discutia se va muta tot pe WhatsApp.

2. Acestia au numere de telefon de obicei cu prefix de strainatate! Cand veti mai fi contactati pe WhatsApp referitor la un produs pe care il vindeti  si vedeti numere de telefon ce nu apartin de Romania, blocati imediat acel numar si raportati-l ca si spammer catre Whatsapp.

Atentie! Scammerii nu sunt doar persoane din strainatate, acestia pot fi foarte bine si persoane de nationalitate romana, acestia va vor contacta in aceleasi conditii cu numere de Romania, ba spre deosebire de scammerii din strainatate, cei in Romania va pot si suna.

In marea majoritate a incercarilor de escrocare, scammerii straini nu va vor suna niciodata pentru ca victima sa nu-si dea seama ca are de a face cu o persoana straina... in timp ce scammerii romani va pot si suna pentru a va castiga increderea.

3. Uneori acestia folosesc nume de fete si poze cu femei in profilurile lor false de WhatsApp, tocmai pentru a castiga increderea victimilor, este ca aveti mai multa incredere in femei? Pe asta se bazeaza si ei!

Atat olx cat si publi24 au ghiduri despre cum sa cumperi si sa vinzi in siguranta, citeste aceste ghiduri sunt foarte importante :

https://siguranta.olx.ro/?utm_source=OLX&utm_medium=footer&utm_campaign=anti-phishing-feb

https://www.publi24.ro/siguranta-tranzactii

Regula de baza este sa nu ai incredere in nimeni iar daca un produs este la un pret prea mic fata de produsele similare atunci cu siguranta este vorba despre o frauda.

In incheiere va amintesc sau aduc la cunostinta faptul ca aveti atat pe olx cat si pe publi24 functia RAPORTARE, prin care puteti raporta un utilizator care pare dubios, din interactiunea cu ambele platforme publi24 sta net mult mai bine la acest capitol , cu rapiditate rezolva orice problema care le-a fost adusa la cunostinta.

Nici olx nu va trece cu vederea raportarea, insa acestia o fac mult mai lent, probabil datorita volumului mai mare de anunturi, fiind la momentul actual cea mai mare platforma de gen din Romania.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pentru greseli de scriere sau de enunt nu ezitati sa ma atentionati.

Daca stiti si alte proceduri prin care inseala online scammerii nu va feriti sa le postati aici!

Pentru o mai buna vizibilitate a anuntului recomand citirea acestuia de pe un PC / laptop sau tableta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
 Share

• Creează nouă...