Sari la conținut
FORUM ANUNTURI GALATI BRAILA

Despre mentoratul WellCode

AlinL
 Share

Postări Recomandate

b

_______________________________________________________________________________________________________________________

Intrebarea ta era ceva de genul "ce parere aveti despre programul de mentorat oferit de firma Wellcode, in special adresata celor care au urmat aceste cursuri.

Cum aici nu sunt persoane care au urmat aceste cursuri/module, am decis sa iti las eu opinia mea sustinuta de parerea unor persoane care au urmat aceste cursuri si un video a unui vlogger.

Mesaj care se pare ca te-a deranjat si ai dat raport desi eu iti scrisesem la subiect si imi luase 5 minute sa formulez si 10 sa ma documentez.

Poate esti unul dintre cei care lucreaza la aceasta societate si doar ai vrut sa "influentezi" piata, iar cand nu ti-a placut raspunsul l-ai editat.

Deocamdata am trecut cu vederea raportul tau la mesajul meu, dar daca mai primesc raport la propriile postari care erau mai mult decat pertinente, o sa primesti si tu raport sub forma de ban.

Zi buna iti doresc, Ike

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut @AlinL am gasit un site foarte util care te poate ajuta sa te decizi in alegerea facuta si anume poti citi acest topic https://www.tpu.ro/tehnologie/salut-ce-parere-aveti-de-wellcode-mi-s-a-cerut-pentru-mentorat-3000-sa-accept-sau-sa-caut-mai-ieftin-in-alta-parte-vreau/

te sfatuiesc sa il citesti cu atentie, sa citesti toate opiniile pentru ca in afara de pusti mai sunt si unii cu experienta in IT pe tpu,chiar programatori activi, sunt oameni care declara ca au urmat acest curs, nu l-au dus pana la capat si au fost dati in judecata de aceasta societate wellcode, pentru mine ar fi prea mult, adica asta imi arata ce caracter si ce societate infecta sunt acesti wellcode!  Unde mai punem ca modulul lor de cateva luni de zile costa mii de euro , supriza cel care a infiintat aceasta societate nu este decat un fost internship la google, adica nu sunt unii in masura sa ceara aceste sume ridicol de mari pentru Romania!

Eu nu sunt specializat pe programare spun ce vad si ce inteleg, dar stiu ca cei care au invatat programare serioasa au facut-o autodidacti, singuri, sau au facut acesti pasi inca din clasele 5-8, apoi liceul,apoi facultatea in domeniu, apoi cursuri intense, iar in paralel au studiat singuri pentru a deveni mai buni. Stiu ca de la o anumita varsta sa te apuci de asa ceva de la ZERO este foarte greu, dar nu imposibil, trebuie sa crezi in tine si sa te tii de acel lucru, sa nu te distragi de la acest scop.

Sa nu uitam un lucru , toate firmele astea care "invata" lumea programare speculeaza un lucru si anume lacomia cursantilor care cred ca urmand aceste cursuri vor ajunge in scurt timp programatori adevarati cu salarii de mii de euro pe luna, gresit,, in cazul unora chiar asa si este, dar cati dintre programatori ajung sa lucreze pe salarii de mii de euro in tara? foarte putini, pentru ca si aici ca in orice domeniu conteaza unde lucrezi si mai ales ce stii sa faci, ori cu un curs de mentorat nu te poti pune cu cineva care a facut cum am zis liceul, facultatea,are masterat in domeniu si mai are si experienta ani de zile in programare, deci oricum ar fi vei incepe pe un salariu mult dar mult mai mic decat cineva cu experienta.

Din punctul meu vedere societatile  care realizeaza aceste cursuri  de mentorat sunt precum nenorocitii aia de prin tiglina I care vaneaza lumea de pe strada, ii pacalesc sa semneze un contract fals, cer o suma de bani, spun le vor obtine contracte de publicitate si apoi se fac nevazuti.

Niciodata o societate serioasa nu te va pune sa semnezi ceva ce are clauze ascunse  si nu te va da in judecata daca tu te retragi de la cursul lor,odata ce tu ai platit cu cat ai fost informat, insa ei vin cu alte si alte clauze. Niste scammeri nenorociti ;)

Deci sper sa te mai gandesti.

Invata programare singur, sunt atatea si atatea tutoriale gratuite pe internet! Cei mai buni programatori si hackeri au invatat prima si prima data singuri nu la scoala,daca au facut si scoala cu atat mai mult le-a fost de folos. De sigur poti cauta si un profesionist care sa te invete contra cost bazele, de recomandat un profesor universitar de exemplu , te va costa mult mai putin decat aceste programe de mentorat. Cand devii sigur pe tine si stii cat de cat cu ce se mananca te poti inscrie la o facultate , poti face master in domeniu si asa mai departe, nimic, niciun curs nu egaleaza o diploma!

Baiatul asta pare ca stie ce spune  referitor la ce fac acesti mentori !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Creează nouă...